Jaki jest najlepszy sposób eutanazji ptaka?

Jaki jest najlepszy sposób eutanazji ptaka?

Niezależnie od tego, czy planujesz eutanazję ptaka po raz pierwszy, czy jesteś długoletnim właścicielem ptaka, który nigdy nie wykonywał tej procedury, jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o tym, jak przeprowadzić eutanazję ptaka.

Metoda wstrząsowa

Do zabijania drobiu stosuje się różne rodzaje metod wstrząsowych. Jedną z takich metod jest mechanicznie obsługiwany CashPoultry Killer (CPK). Jest to urządzenie, które zostało zaprojektowane specjalnie do zabijania drobiu. Urządzenie to generuje podobną energię uderzenia, jak w przypadku broni palnej.

Różne metody były testowane pod kątem ich zdolności do zabijania ptaków. W ciągu ostatnich dziesięciu lat opracowano kilka metod alternatywnych. Niektóre z tych metod, takie jak mechanicznie obsługiwany CPK, mogą być bardziej humanitarne niż inne. Niektóre z tych metod mogą nie być praktyczne lub wykonalne w przypadku dużej liczby zwierząt.

Dla każdej metody uśmiercania oraz dla wszystkich ptaków zarejestrowano szereg pomiarów pośmiertnych. Dokonano porównania metody CPK i ręcznego zwichnięcia szyjnego. Metoda CPK zapewniała wyższy wskaźnik uśmiercenia i mniejszą liczbę odruchów niż ręczna dyslokacja szyjna, ale wykazywała większe zróżnicowanie między ptakami. Metoda CPK charakteryzowała się również najbardziej imponującą liczbą środków pośmiertnych brutto.

Metoda CPK była również najskuteczniejszą metodą niszczenia czaszki ptaka. Metoda ta nie potrafiła jednak odtworzyć smakołyku, jakim był odruch źreniczny. Metodą CPK udało się jednak wymodelować błonę nyktową i tonację żuchwy, oba te elementy są ważne dla funkcjonowania mózgu.

Metoda CPK mogła się również pochwalić najkrótszym średnim czasem dla wszystkich odruchów. Była to również najbardziej efektowna z badanych metod i okazała się zaskakująco skutecznym sposobem zabijania ptaków.

Wysoce skuteczna była również metoda ręcznego odwodzenia szyi. Choć metoda ta wymagała naciągnięcia szyi, była też najłatwiejsza do wykonania. Najseksowniejszą z metod była CPK, która polegała na tym, że mężczyzna-maszynista w jednej ręce trzymał końcówkę dzioba, a w drugiej głowę ptaka. Następnie przez głowę ptaka przewlekano pętlę z nylonowego sznurka. Następnie położył on głowę ptaka w pozycji odwróconej, a stopa została wepchnięta przez dolną część pętli. Powstałe zwichnięcie powodowało szybką utratę odruchów.

Ręczna metoda dyslokacji szyjnej była dobrym pretendentem w wielu testach, chociaż nie udało się jej osiągnąć wskaźnika zabijania metody CPK. Metoda ręczna miała smakołyk, jakim było ręczne zwichnięcie szyjne, ale została prześcignięta przez CPK, które wymagało mniej wysiłku i powodowało mniej odruchów.

Metoda barbituranów

Wśród metod stosowanych do eutanazji zwierząt powszechnie stosuje się barbiturany. Uznaje się je za dobre praktyki w zakresie dobrostanu zwierząt. Stanowią jednak również zagrożenie dla dzikich zwierząt, zwłaszcza ptasich padlinożerców. Dlatego wymagają odpowiedniej regulacji po eutanazji.

Niniejsze badanie miało na celu ocenę rozpowszechnienia barbituranów u dzikich zwierząt w Hiszpanii. Starano się również określić ryzyko niewłaściwego usuwania zwierząt poddanych eutanazji z użyciem barbituranów. Barbiturany zostały zidentyfikowane w treści żołądkowej i wątrobowej rozkładanych tusz.

Badanie wykonał Instytut Badań nad Zwierzętami Łownymi i Dzikimi (IREC). Jego usługi analizy toksykologicznej są oferowane hiszpańskim organom administracji publicznej. W ramach badania przebadano 3210 próbek zwierząt w ciągu 16 lat.

Wyniki pokazują, że rozpowszechnienie barbituranów u dzikich zwierząt w Hiszpanii wzrosło. Obecnie szacuje się, że stanowią one 0,54% wszystkich przypadków intoksykacji dzikich zwierząt w Hiszpanii. Badanie podkreśla również potrzebę bardziej rygorystycznych regulacji dotyczących barbituranów.

Badanie wykazało, że największe rozpowszechnienie barbituranów wystąpiło u sępów płowych. Były to również zwierzęta najbardziej dotknięte chorobą. Ptaki te ginęły w dużych zdarzeniach związanych z intoksykacją. Najczęstszymi intoksykacjami spowodowanymi barbituranami były fenobarbital, tiopental i barbital.

W badaniu stwierdzono, że najwyższe stężenie barbituranów u zwierząt występowało w treści żołądkowej. Zdarzały się jednak również przypadki, że barbiturany wykrywano w wątrobie zwierząt.

Barbiturany wykryto również w wątrobie jednego psa. U psa stwierdzono jednak wyższe stężenie pentobarbitalu w treści żołądkowej niż w wątrobie. Jest to wskazówka, że zwierzę było narażone na działanie barbituranów doustnie. Ponadto pokazuje, że barbiturany mogą utrzymywać się w rozłożonych zwłokach po śmierci.

Z badania wynika, że barbiturany po eutanazji wymagają regulacji. Nie powinny być stosowane jako przynęty wabiące padlinożerców. Należy również zadbać o to, aby eutanazje nie były umieszczane na wysypiskach śmieci lub w stacjach żywienia uzupełniającego.

Wykazano, że barbiturany powodują odurzenie u zwierząt, zwłaszcza padlinożerców. Ich obecność w rozłożonych zwłokach może wskazywać, że są obecne w sieci pokarmowej dzikich zwierząt. Dlatego też wymagana jest bardziej aktywna czujność.

Urządzenie do eutanazji Koechnera

Wśród różnych metod eutanazji pojawia się jedno pytanie: Które urządzenie do eutanazji Koechnera jest najlepsze do zastosowania? Chociaż obie metody są skuteczne, ich wskaźniki sukcesu różnią się. Ważne jest, aby znaleźć metodę, która jest skuteczna i bezpieczna w użyciu, a jednocześnie jest humanitarna. Oto krótkie podsumowanie niektórych z najczęstszych metod eutanazji.

Urządzenia typu captive bolt są powszechnie stosowaną metodą eutanazji. Urządzenia te powodują szybką niewrażliwość u kurcząt warstwowych. Mogą one jednak zawieść w przypadku nieprawidłowego umieszczenia bolca lub w przypadku wcześniejszego urazu głowy. W konsekwencji u zwierzęcia może dojść do śmierci klinicznej i powrotu wrażliwości.

Oceniano skuteczność urządzenia do eutanazji z zastosowaniem śruby przechwytującej w eutanazji 65-cio letnich brojlerów. Metoda ta wymagała dwóch etapów, ponieważ operator musi najpierw zabezpieczyć ptaka, a następnie zacisnąć głowę. Ponadto siła urządzenia może być zbyt duża, aby zapewnić szybką humanitarną śmierć.

Oceniano również ręczne zwichnięcie szyi. Ta metoda eutanazji wymaga siły i szybkiej aplikacji, może być trudna do wykonania u dużych ptaków. Wiąże się również z ryzykiem niepełnego oddzielenia czaszki od kręgów, co może prowadzić do niepowodzenia.

Oceniano również inną metodę – porażenie prądem. Ta metoda eutanazji wymaga przeszkolonego operatora i została zastosowana do eutanazji 80 samców brojlerów Ross 708. W ciągu pierwszej minuty stężenie CO2 wynosiło poniżej 60%. Po tym okresie stopniowo zwiększano stężenie CO2, aż do osiągnięcia stężenia powyżej 70%.

Początek śmierci mózgu mierzono za pomocą odruchu zgazowania i indukowanego odruchu z błony dykcyjnej. Czas aplikacji metody CO2 wynosił cztery minuty. Ten czas aplikacji może zniekształcić ocenę czasu do śmierci. Jednak stężenie CO2 musi być utrzymywane na poziomie co najmniej 70% przez pozostały czas eutanazji.

Urządzenie do eutanazji Koechnera jest najlepszym wyborem do eutanazji małych ptaków. Jednak jego wskaźnik skuteczności zabijania jest bardzo niski. Zaleca się również, aby operator był ostrożny podczas używania urządzenia. Nieprawidłowe użycie urządzenia może spowodować poważne obrażenia operatora, dlatego należy unikać eutanazji ptaków tą metodą.

Urządzenie do eutanazji CO2

Wytyczne AVMA (American Veterinary Medical Association) dotyczące eutanazji zwierząt obejmują stosowanie uduszenia gazowego dwutlenkiem węgla (CO2). Jest to zatwierdzona metoda eutanazji dużych ptaków. Jest ona bezpieczna i niedroga. Nadaje się również do eutanazji młodych świń. Wytyczne AVMA zostały opracowane na podstawie profesjonalnego osądu.

System eutanazji CO2 został zbudowany z 20 oz butli gazowej CO2 i regulatora. System został zaprojektowany do dostarczania CO 2 w tempie 20% wyporności powietrza na minutę. Został zbudowany z części zakupionych w Internecie i w lokalnym sklepie z narzędziami.

Urządzenie do eutanazji CO2 zostało zaprojektowane jako małe, lekkie urządzenie. Zostało skonstruowane z wykorzystaniem regulatora i małej, plastikowej komory. System dostarczania CO2 został zaprojektowany tak, aby utrzymać stężenie CO2 poniżej 60% w ciągu pierwszej minuty i stopniowo je zwiększać. Wstępnie ustawiony kran wylotowy służył do dostarczania CO2 w tempie odpowiednim dla wytycznych weterynaryjnych.

Metoda eutanazji CO2 została z powodzeniem zastosowana na 436 ptakach. Stężenie CO2 utrzymywano na poziomie lub poniżej 60% w ciągu pierwszej minuty i powyżej 70% przez pozostały czas eutanazji.

Podczas próby wystąpiły dwa przypadki miss kill. Jeden wystąpił pod koniec dnia, a drugi podczas stosowania metody CO2. Zabójstwa chybione były spowodowane ruchami mięśniowymi indyków. Nieudane próby były również spowodowane użyciem elektrod na zewnątrz otworu wentylacyjnego. Elektrody były umieszczone na zewnętrznej stronie ptaka i poza centrum.

Pozostałe trzy metody eutanazji były w 99% skuteczne. Jedna próba eutanazji na indyku BSW zakończyła się sukcesem. Pozostałe dwie próby eutanazji na indykach brojlerach były nieudane. Indyki hodowlane brojlerów nie różniły się istotnie od pozostałych indyków.

Zestaw do eutanazji CO2 był łatwy do złożenia i może być zabrany podczas pracy w terenie. Zestaw jest dostępny w firmie QC Supply. Zaleca się, aby operator monitorował poziom CO 2 podczas aplikacji. Zestawy mają kilkuletni okres przydatności do użycia. Łatwo jest uzyskać dodatkowe wkłady.